Облицовки от камък

Къща с каменна облицовка

Освен дървото само камъкът е другият материал, който носи толкова много традиции, стил и уют в домовете. За красотата на камъка като външна облицовка е лесно да се пише, а още по-лесно е за неговите предимства:

  • траен;
  •  здрав;
  •  устойчив на атмосферни влиания и на всичко останало.

    Видове каменна облицовка

    За облицовачен материал могат да служат различни видове камък:

    • Мрамор

    • Врачански камък

      Много е подходящ за цокли, стълбища, прагове на врати и первази за прозорци.
      Врачански камък

    • Травертин

      Много е подходящ за вътрешни и външни облицовки и подови настилки. Позволява полиране и има много красиво излъчване.
      Травертин

    • Гнайс

      Може би най-популярният камък, който се използва за облицовка в България. В Родопите има много находища за добив (най-популярни са тези в района на  Ивайловград). Добива се в два основни цвята – златистобежов и сребристосив.

      Гнайс бежовГнайс сив

Гнайсът се дели на следните основни видове:

  • Неформован – полигонален
    Това е естествената форма, в която се добива камъка – на неправилни многоъгълници. Продава се на палета с подредени плочи на слоеве, всеки слой от приблизително 1м2. Лепи се по-трудно от формования, защото трябва да се избират парчетата и да се напасват, а след това и да се фугира. Продава се на дебелина до 2см. за стени и 3-4см. за настилки от плочи. Цената на камъка зависи от големината на плочите и дебелината им, като вариара около 6-10 лева на м2. и цена за труд около 25 лева на м2.
    Неформован гнайс
  • Формован – рязан
    Рязаният камък естествено е по-скъп, поради дейностите по рязане и поради многото брак. Формова се на квадрати и правоъгълници. Цената е около 20 лева/м2, а лепенето е малко по-евтино, сравнено с неформования – около 20 лева/м2.
    Формован гнайс

Начин на поставяне на каменната облицовка

  • Поставяне на топлоизолация

    Отдавна поставянето на топлоизолация на външната фасада е стандарт и именно преди поставяне на крайното покритие е времето за монтаж на топлоизолацията. Най-подходящ е EPS – стиропор или XPS – фибран. Ако облицовате частично стената, то е разумно топлоизолацията под камъка да е с по-малка дебелина,така че когато се прибави дебелината на камъка да се изравни с дебелината на останалата част от стената. В такъв случай изолацията трябва да е XPS, за да не се загубят топлоизолационни качества. В нашата секция Външни топлоизолации можете да намерите няколко статии по темата.

  • Шпакловане с лепило и минаване на гребен

    Оформят се улеи, за които в последствие ще се залепи камъка.

    • Поставяне на поцинкована мрежа

      Тък като каменната облицовка тежи много, то е необходимо тя да се залепи към нещо много по- стабилно от изолационните полочи. Поради тази причина върху шпакловката се монтира стоманена поцинкована мрежа, която се захваща за здрава основа (бетон или тухла) с помощта на дюбели.

    • Залепяне на плочите

      Лепилото се нанася върху мрежата, като се гледа да се запълнят хубаво улеите. Работи се на малки участъци, защото камъкът по стената се лепи бавно и трудно. Ако камъкът е неформован, то трябва да се избира всяко парче и да се напасва и реди, така че подредбата да е симетрична и фугите да са равни.