Градините от детството, такива каквито ги помним, засадени с различни плодни дръвчета и зеленчуци са все по-голяма рядкост. С годините се преосмисли използването на дворното и градинското пространство около къщата. Хората имат нужда от обширно пространство, което да дава повече естетическо усещане – какво по-добро решение за постигането му от зелен и красив тревен килим.
Предварително знаем, че тревното пространство изисква своята грижа, за да се получи крайният ефект, затова от изключително значение е качеството и вида на засятата трева. Тя трябва да е подбрана специално за терена и почвата, с която разполагате.
Райграс или тревни смески?
Макар че е популярно на тревния килим да се казва райграс, истината е, че райграсът е само един от многото видове трева, които се използват за направата на хубавия тревен килим. Основно за хубавите тревни смески се използват няколко растения от семейство житни: Английски райграс (Lolium perenne), Ливадна метлица (Poa pratensis), Червена власатка (Festuca rubra), Овча власатка (Festuca ovina), Обикновена полевица (Agrostis tenuis). Общото, което ги прави подходящи за тревен килим е високата им степен на „братене“ (т.е. образуване на няколко стъбла от едно растение), което е и най-ценното им качество – разклоняват се настрани, сгъстяват се бързо и образуват плътен, гъст и равномерен чим. Тези култури са устойчиви на често косене и много бързо се възстановяват, което също е важно качество.
Обикновено тревните смески включват до 4-5 вида различни треви, като съотношението на сортовете определя и общите характеристики на килима. Тъй като различните сортове имат и различни качества (издръжливост на слънчево греене, нужда от напояване, устойчивост на газене и други), комбинацията им определя и предназначението – тревни смески за слънце, смески за сянка, смески за спорт, изключително сухоустойчиви смески за места, където има недостиг на вода за напояване и други.
Поради това е важно да се съблюдават няколко основни критерия при избора на точните тревни смески; климатът, почвата, възможността за напояване и поддръжка, слънчевото греене.
Видове тревни смески
За всяка различна идея, която даденият стопанин има, съответства и тревна смеска. Всяка фирма, която произвежда ги нарича по различен начин, но въпреки това можем да обособим няколко основни групи, които ще намерите навсякъде.
-
Тревни смески за парк
За да получите красив тревен килим, който има основно декоративно предназначение се търси смеска, която придава гъстота на зеления килим, има нежна листна маса и не се притеснява от коситба. Този вид тревен килим се нуждае от добро поливане и поддръжка, за да стане хубав и равномерен.
-
Тревни смески за сянка
Ако искате да озелените място, където има много дървета, то трябва да си купите смески, които са издръжливи на сянка. В тях се съдържат семена на сортове, които много добре понасят липсата на слънчево огряване.
-
Тревни смески за слънце
Преобладават сортове, които виреят добре на постоянно огряни от слънцето терени. Издържат и на по-рядко напояване.
-
Тревни смески за слънце и суша
Много подходящи за терени със силно директно слънчево огряване, които имат малка или нямат никаква възможност за напояване. Състои се от много издръжливи на слънце и суша видове треви.
-
Смески за спортни терени
Видовете в тях са изключително издръжливи на газене. Те бързо се възстановяват и издържат много на отъпкване. Бързо се възстановяват след изхабяване.
-
Други
Други смески, които по начало са достатъчно издръжливи пасват идеално в градини, в които се правят пикници, слагат се столове, шезлонги, маси и различни градински аксесоари.
За площ, предвидена за много детска игра, забави, танци и чести посещения най-сполучлив вариант тук може да бъде издръжлива на отъпкване трева, която се образува от допълнителни видове.
Изборът на тревна смес в крайна сметка зависи от Вашия терен. Няма една, която да става за всякакви терени. Затова, когато отидете да си купувате, определете особеностите на терените, които ще озеленявате и не забравяйте да ги измерите.
Тъй като все пак затревяването е отговорна и важна задача, за да се постигне желан ефект, консултацията и евентуалната намеса на специалист са повече от желателни.
Статията е създадена в партньорство с